کلبه سپید
 
قالب وبلاگ
برخی از طراحان سیستمهای کنترل، طراحی خود را بر پایه کوچک کردن هر چه بیشتر سنسورها قرار داده اند بطوریکه این سنسورها بتوانند در فیبر نوری جمع شوند. این سیستمها بر مبنای میزان طول موج ارسالی یا منعکس شده به وسیله سنسورها (نه طول موج ارسال شده از منبع) دمای هر بخش را اندازه گیری می کنند.
سال گذشته کمپانی اولوما(Oluma) به سیستم سنسورهای انتشار دهنده درجه حرارت(DTS) دست یافت که از یک رشته فیبرنوری ساده برای اندازه گیری دما با خطایی در حدود0/9 درجه فارنهایت و فاصله100 الی2 هزار متر بهره می برد. از جمله کاربردهای این سیستم تشخیص نشتی در سیستم لوله کشی و مونیتورینگ بسیار مناسب سیستم مربوط به روغن است. این سیستم در بستر فرآیند قرار داشته و هر بخش فیبرنوری همانند یک سنسور نسبت به نقاط انعکاسی عمل می کند. با توجه به آنچه »الوما« ارایه کرده ، این ابزار جدید به اندازه کافی برای استفاده در سیستم های انتشار درجه حرارت، منطقی و مقرون به صرفه است.
کمپانی »دیویدسون« برای اندازه گیری دما در سیستم های فیبرنوری خود از تکنولوژی متفاوتی که بنام سنسورهای Faber-Perot شناخته می شود، بهره می برد. این سنسورها از دو آینه داخلی برای ایجاد یک حفره رزونانسی استفاده می کنند.
حال اگر فضای موجود بین دو آینه با توجه به تغییرات حرارتی و یا نیروهای اعمال شده تغییر کند، فرکانس رزونانس سیستم تغییر می کند. این کمپانی از تکنولوژی موسوم به مایکرو الکترومکانیک(MEMS) برای ساخت سنسورهای کوچک سیلیکونی بهره می برد. می توان گفت ساده ترین ویژگی این سنسورها اندازه گیری دمای32 نقطه از سیستم در ارتفاع47 فوت تا دمای500 درجه فارنهایت است.
سنسورهای نوع سوم، سنسورهایBrag Grating است که بر پایه جدیدترین نمونه های سیستم Spectro Bay توسط شرکت خدماتی »بایر تکنولوژی« عرضه شده است. این سنسور می تواند دمای مربوط به30 نقطه مختلف را که حداکثر در فاصله یک هزار متر از آن باشند برپایه بروشورهای منتشر شده توسط شرکت سازنده با خطایی در حد1/2 درجه فارنهایت اندازه گیری کند.
فیبر Brag نوعی تجهیزات نوری است که با یکبار استفاده از لیزر قدرتمند ماورای بنفش ایجاد می شود. فضای عبور نور انعکاس یافته، تنها5 میلی متر طول دارد که این موضوع باعث می شود تا برخی از نورهای انعکاس یافته بازگردانده شود.


این فیبر می تواند با توجه به هر نقطه دلخواه در فیبرنوری کنترل شونده تعریف شود. این مجموعه- یعنی فیبر و سنسورهای آن- توسط کمپانی آلمانی AOS تولید شده است.
در یک سمت فیبرنوری، منبع نوری مادون قرمز وجود دارد که
تبدیل های سریع آن توسط سازنده نوری تعریف شده است و در سمت دیگر فیبرنوری یک ذره نوری قرارداردکه آن ذره چرخنده(Circulator) گفته می شود و وظیفه این ذره انتقال و هدایت نور از منبع به فیبر و سپس انتقال موج انعکاس یافته(بازگشتی) به اسپکترومتر است.
سنسورهای مختلف می توانند توسط اسپکترومتر تشخیص داده شوند چرا که هر کدام از فیبرهایBrag برپایه یک طول موج مشخص ساخته شده است و هنگامی که تغییراتی در آن مشاهده می شود نشانگر آنست که حتماً تغییرات دمایی ایجاد شده است.
در این میان آنچه ضروری بنظر می رسدجلوگیری از تداخل طول موج اندازه گیری بین دو مقدار تعریف شده، برای اندازه گیری هر سنسور است. این سیستم می تواند در هر لحظه حداکثر به6 فیبر مجزا و جدا از هم متصل شود. اما با توجه به تعریف سیستم، دلیلی برای این محدودیت نداریم و در واقع بایستی پرسید که چرا ما قادر به استفاده از فیبرهای نوری بیشتری نیستیم و یا اینکه چرا نقاط بیشتری از هر فیبر اندازه گیری نمی شوند؟
بر پایه طراحی های انجام شده در صنایع شیمیایی، آنچه فیبرBrag ارایه می دهد، جدید نیست و سیستم پیشنهادی Spectro Bay به مراتب جدیدتر و به نیازهای موجود در صنایع شیمیایی نزدیک تر است. بر پایه اطلاعات بروشورها، در یک مقایسه اقتصادی، این سیستم به هیچ عنوان با سیستم ساده ای که در آن از ترموکوپل و مقاومت حرارتی بهره می بریم قابل مقایسه نیست. ویژگی هایی که باعث می شود تا سیستم Spectro Bay مورد توجه قرارگیرد عبارتند از:
- نیاز به بهره گیری از تعداد زیادی سنسور
- قابلیت اتصال این سنسورها به یکدیگر
- قابلیت کار در محیط های پرریسک
-قابلیت ارتباط با سیستم فیبرنوری که به منظور اندازه گیری همزمان و جمع آوری داده های مربوط به آنها استفاده می شود. 

منبع:http://www.samelect.com/1389/12/03/post-289/ 

[ چهارشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۰ ] [ 11:57 ] [ قنبرزاده ] [ ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

وبلاگی جهت قرار دادن مطالب و نیز دل نوشته های اینجانب می باشد.
مطالب وبلاگ ثبت شده است. هر گونه کپی برداری از مطالب و اشعار فقط با ذکر نام و منبع مجاز می باشد.